Jak prać/dbać o wyroby z jedwabiu wiskozowego VISTEX®?

Jak prać/dbać o wyroby z jedwabiu wiskozowego VISTEX®?

Posiadanie inteligentnej pralki i stosowanie proszków, kapsułek, czy płynów o niemal cudownych właściwościach nie jest w stanie zastąpić wiedzy odnośnie tego, jak prać konkretne dzianiny, aby zachowały swój kolor, kształt i atrakcyjny wygląd. Jak prać ubrania wykonane z modnego jedwabiu wiskozowego cechującego się wyjątkowymi walorami użytkowymi ?

Tylko z pozoru pranie może zrobić się samo. Aby nasze ubrania zachowały atrakcyjny wygląd potrzeba odrobiny zastanowienia i wiedzy, którą posiadały nasze babcie zmuszone prać ręcznie lub w pralkach, które nie zapewniały takiego komfortu oraz wygody, jak urządzenia obecnie dostępne na rynku sprzętów AGD.

 Jedwab Wiskozowy – pranie, suszenie i prasowanie

Jednym z materiałów, który wymaga szczególnej dbałości o dobór odpowiednich parametrów prania, jest Jedwab Wiskozowy. Dzianina ta posiada wyjątkowe walory użytkowe ze względu na właściwości wykorzystywanych do jej produkcji włókien celulozy drzewnej. Naturalne pochodzenie jedwabiu wiskozowego wymusza nie tylko dobór odpowiedniej temperatury wody, ale także delikatnego środka piorącego i odpowiedniego suszenia ubrań oraz bielizny, aby nie zniszczyć ulubionej odzieży.

Jeżeli Twój sweter stracił pierwotny kształt, bluzka jest o rozmiar mniejsza, niż przed włożeniem do pralki, a ulubiona bielizna przestała zachwycać intensywnym kolorem oznacza to, że źle dobierasz parametry prania.

Jedwab Wiskozowy to materiał, który przy odpowiedniej konserwacji pozwoli długo cieszyć się atrakcyjnym wyglądem odzieży.
Z tego względu w przypadku prania ręcznego najlepiej prać jedwab wiskozowy delikatnie letniej wodzie, a przed pierwszym praniem dokładnie wypłukać odzież w lodowatej wodzie, co zapobiegnie jej farbowaniu i pomoże uniknąć zbiegania się materiału.

W przypadku konserwacji ubrań z Jedwabi wiskozowego należy pamiętać o :

 • konieczności odwrócenia wyrobu na jego „lewą” stronę,
 • przed pierwszym praniem zaleca się namoczenie w zimnej (wręcz lodowatej) wodzie,
 • zaleca się prać ręcznie, a nie automatycznie,
 • zakazie stosowania silnych środków piorących np. proszku oraz wybielaczy i odplamiaczy,
 • stosowaniu jedynie płynów piorących do dzianin delikatnych,
 • zakazie prania w wysokich temperaturach (dopuszczalna temperatura prania do 40 oC),
 • zakazie mocnego odwirowywania, wykręcania i suszenia w suszarkach bębnowych (zaleca się
  delikatne wyciskanie po praniu),
 • suszeniu na „lewej” stronie w stanie swobodnym, niewymuszonym, po delikatnym przywróceniu
  pierwotnego kształtu wyrobu,
 • prasowaniu na „lewej” stronie w temperaturze do 110 oC.

 

Jedwab Wiskozowy pranie to jedynie z pozoru trudne zadanie. Dzianina ta, choć wymagająca, idealnie się nosi i zapewnia wyjątkowy komfort termiczny oraz doskonale wchłania pot,  co powoduje, że jest ceniona jako materiał na odzież letnią oraz bieliznę.
Warto pamiętać, że nie tylko Jedwab Wiskozowy wymaga doboru odpowiedniej temperatury wody i specjalnych środków piorących – jedwab, len, wełna czy bawełna nieodpowiednio wyprane także mogą się skurczyć, stracić swój pierwotny kształt, czy farbować, więc nie należy rezygnować z modnej i wygodnej wiskozy jedynie ze względu na konieczność szczególnego dbania o wykonaną  z niej odzież.

 

Napisz komentarz

Wyróżnienia przyznane Spółce MEWA

Wyróżnienia przyznane Spółce MEWA