Jak poradzić sobie z elektryzującymi się ubraniami?
Posted by      05/09/2022 00:59:00    Comments 0
Jak poradzić sobie z elektryzującymi się ubraniami?

Czy po dotknięciu swojego golfusukienki bądź płaszcza czujesz, jakby właśnie poraził Cię prąd? Zastanawiasz się, czy istnieje sposób na to, by raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnych wyładowań elektrostatycznych? Poniżej znajdziesz skuteczne porady i wskazówki, jak poradzić sobie z elektryzującymi się ubraniami.

Elektryzowanie się ubrań. Na czym polega?

Za elektryzowanie się ubrań odpowiedzialne są wyładowania elektrostatyczne. W sytuacji, kiedy dwa ciała o przeciwnych ładunkach elektrycznych spotkają się ze sobą, dochodzi do przemieszczenia się występujących na nich elektronów. Występuje wtedy zjawisko elektryzowania się jednego z tych ciał. Elektryzowanie się odzieży można zaobserwować częściej zimą, podczas okresu grzewczego. Na występowanie tego zjawiska wpływ mają także materiały, z których uszyte są ubrania. Najczęściej elektryzować się będą płaszcze, szale i swetry wykonane z szorstkich, syntetycznych tkanin lub z wełny. Jak poradzić sobie z elektryzującymi się ubraniami?

Sposoby na elektryzujące się ubrania

W okresie zimowym w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy, powietrze często jest niezwykle suche. Wtedy najczęściej dochodzi do nieprzyjemnych wyładowań. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na elektryzujące się ubrania jest nawilżacz powietrza. Dzięki niemu nie tylko zwiększysz wilgotność powietrza w mieszkaniu, ale także poprawisz jakość snu, pozbędziesz się problemu suchości skóry czy uporczywego chrapania. Na elektryzowanie się ubrań ma wpływ także sposób, w jaki je pierzesz. Pomocne może okazać się systematyczne korzystanie z płynu do płukania tkanin. Warto wybrać produkty o działaniu antystatycznym. Płyn do zmiękczania ubrań możesz w niewielkiej ilości wetrzeć także w odzież, która najczęściej się elektryzuje. Zadbaj o to, żeby środek znalazł się szczególnie w tych częściach ubrania, które ocierają się o inne elementy garderoby, a więc na rękawach, czy na kołnierzu. Problem elektryzowania się odzieży powinien się zmniejszyć, kiedy w Twojej szafie znajdzie się więcej ubrań wykonanych z naturalnych tkanin.

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

Zanim zdecydujesz się na zakup preparatów lub sprayów antystatycznych, warto wypróbować domowe sposoby na elektryzujące się ubrania. Jednym z najskuteczniejszych patentów jest bezbarwny lakier do włosów. Wystarczy, że naniesiesz go na wywinięte na lewą stronę ubranie. Pamiętaj o odpowiedniej odległości, aby kosmetyk nie pozostawił nieestetycznych śladów. Lakier skutecznie zmniejsza przepływ ładunków elektrycznych, dzięki czemu możesz zapomnieć o nieprzyjemnych wyładowaniach podczas zdejmowania czy też dotykania odzieży. Kolejnym domowym sposobem na elektryzowanie się ubrań są rośliny doniczkowe, które podnoszą wilgotność powietrza w mieszkaniu. W doniczkach możesz dodatkowo umieścić mech torfowy, który dodatkowo wzmocni pożądany efekt. W sezonie grzewczym na kaloryferach wieszaj wilgotne ręczniki. Zapobiegnie to zbyt suchemu powietrzu w pomieszczeniach. Dobrym sposobem jest także spryskanie ubrań wodą. Antystatyczny spray możesz wykonać także samodzielnie. Wystarczy, że zetrzesz łyżeczkę mydła szarego i dodasz go do 200 ml wrzątku. Po wystygnięciu, dolej jeszcze do tego dwie szklanki destylowanej wody. To dobry i ekologiczny sposób na elektryzowanie się odzieży!

Antystatyczne płyny, preparaty i spraye przeciw elektryzowaniu się ubrań

Wygodnym i łatwo dostępnym produktem są płyny antystatyczne. Dzięki nim nie tylko zapobiegniesz elektryzowaniu się odzieży, ale także odświeżysz ją i ułatwisz jej prasowanie. Wystarczy, że spryskasz płynem ubranie z odległości około 20 cm. Spraye przeciw elektryzowaniu się ubrań możesz stosować także na akcesoriach i dodatkach odzieżowych takich jak szale, czapki czy rajstopy. Używanie tego typu preparatów jest bezpieczne dla zdrowia, nie powoduje reakcji alergicznych, świądu czy bolesnych podrażnień na skórze. Płyny antystatyczne zapobiegają nie tylko elektryzowaniu się swetrów, płaszczów czy szalików, ale także przyczepianiu się do nich sierści zwierząt, pyłków i kurzu. Wybór odpowiednich środków piorących takich jak antystatyczne płyny do płukania tkanin czy orzechy piorące to doskonała metoda na elektryzowanie się ubrań. Wyładowaniom antystatycznym powinno zapobiec także prasowanie z użyciem pary.

Jakie tkaniny elektryzują się najczęściej?

Najbardziej podatnymi na elektryzowanie się są tkaniny sztuczne, syntetyczne. Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych wyładowań antystatycznych, unikaj odzieży wykonanej z poliestru, poliamidu, akrylu czy lycry. Jeśli chcesz uniknąć elektryzowania odzieży, kupuj głównie naturalne ubrania, głownie bawełnianą piżamę i bawełniane skarpetki, ponieważ te elementy garderoby najczęściej ocierają się o inny materiał. 

Jak zapobiegać elektryzowaniu się odzieży?

  • Dbaj o to, by powietrze w Twoim mieszkaniu miało odpowiedni poziom wilgotności,
  • Do każdego prania używaj specjalistycznych płynów piorących i zmiękczających,
  • Prasuj ubrania z wykorzystaniem żelazka parowego bądź parownicy,
  • Zadbaj o to, by w Twoim mieszkaniu znalazło się kilka roślin doniczkowych

Leave a Reply

Product added to wishlist