Ekomoda w Polsce i na świecie
Posted by      05/12/2022 00:00:00    Comments 0
Ekomoda w Polsce i na świecie

Bycie EKO to nie tylko sezonowy trend, ale przede wszystkim sposób na życie. Ekomoda na stałe zagościła w naszych szafach. Jako coraz bardziej świadomi konsumenci wybieramy sukienki z organicznych materiałów, bluzki z tkanin pochodzących z recyklingu czy spodnie z drugiej ręki. Przekonaj się, co możesz jeszcze zrobić, by poprzez modę pomóc środowisku i planecie.

Czym jest eko moda?

Ekologiczna moda, zwana także eko modą lub zrównoważoną modą, wykorzystuje surowce z odzysku bądź pochodzenia naturalnego. Celem ekomody jest poprawa stanu środowiska naturalnego oraz minimalizacja poziomu zanieczyszczeń. Zrównoważona moda ściśle związana jest z pojęciem recyklingu, czyli przetwórstwa starej odzieży, dodatków oraz tekstyliów na nowe elementy garderoby. W modzie ekologicznej często wykorzystuje się materiały organiczne i pochodzenia naturalnego. Ekomoda to także stale rosnąca świadomość konsumentów w dziedzinie ekologii, potrzeby ochrony środowiska czy też problemu wyzysku pracowników, często nieletnich. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa projektantów i marek, które oferują nowatorskie sposoby produkcji odzieży i akcesoriów.

Tkaniny ekologiczne, materiały z recyklingu

Zrównoważona moda wykorzystuje przede wszystkim materiały organiczne takie jak len czy bawełna. W procesie produkcji nie stosuje się substancji chemicznych, GMO czy pestycydów. Ekomoda to także tkaniny, które zostały wytworzone z naturalnych surowców w sposób sztuczny. Materiały te to głównie wiskoza, lyocell, rayon czy modal. Dzięki naturalnym włóknom są przewiewne i dobrze pochłaniają wilgoć. Kolejnym filarem ekologicznej mody jest recykling. Przemysł odzieżowy w samej Unii Europejskiej wytwarza nawet 16 milionów ton odpadów w ciągu roku, a zaledwie 15% światowych odpadów tekstylnych jest poddawanych recyklingowi. Odpady tekstylne oraz używane ubrania są przetwarzane na nowe tkaniny, a dzięki procesowi recyklingu trafiają ponownie do obiegu, zyskując drugie życie. Tak działa ekomoda!

Ekologiczna moda i slow fashion

Slow fashion  to trend, który polega na świadomym zakupie ubrań wysokogatunkowych, ponadczasowych. Zachęca do przemyślanego konsumpcjonizmu i neguje szybką modę dyktowaną sezonowymi trendami.

Jak rozpoznać marki, które kierują się zasadami slow fashion i promują zrównoważoną, ekologiczną modę?

  • Oferują produkty wykonane z wegańskich materiałów,
  • Gwarantują etyczną i bezpieczną produkcję, godne warunki pracy i wynagradzanie pracowników,
  • Wytwarzają ubrania wykonane z ekologicznych tkanin, naturalnych włókien, takich jak len czy bawełna organiczna,
  • Oferują odzież wysokiej jakości, wytrzymałą, o ponadczasowym kroju,
  • Wytwarzają ubrania z materiałów pochodzących z recyklingu,

Warto zwrócić uwagę, czy dane ubranie nie zostało wyprodukowane w Chinach, Wietnamie czy Indiach. Kraje te słyną z taniej siły roboczej, braku BHP oraz prawa, które nie sprzyja założeniom zrównoważonej mody.

[products: 12007,8390,6358]

Zrównoważona moda. Jak zmienić swoją szafę?

Jeżeli los naszej planety nie jest Ci obojętny, warto wprowadzić w życie kilka zasad zrównoważonej mody. Ogranicz kupowanie nowych ubrań, które posłużą Ci tylko przez jeden sezon. Lepiej zainwestuj w dobrą jakościowo odzież o ponadczasowym kroju, która nigdy nie wyjdzie z mody. Może warto przejrzeć swoją szafę i nadać swoim starym ubraniom nowe życie? W Internecie jest pełno inspiracji DIY. Ekomoda to także kupno i sprzedaż używanej odzieży w second-handach bądź za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych. Pamiętaj o pielęgnacji swoich ubrań. Decydując się na zakup nowej odzieży, zwróć uwagę na to, czy marka stosuje zasady zrównoważonej mody w procesie produkcji. Spójrz, czy dana bluzka, sukienka lub piżama zostały wykonane z ekologicznych, naturalnych materiałów.

Ekomoda, bo mniej znaczy więcej. Szafa kapsułowa

Świadomi konsumenci coraz częściej stosują zasadę szafy kapsułowej. Tworzą oni spójną, minimalistyczną garderobę składającą się jedynie z bazowych, ponadczasowych ubrań, które można ze sobą łatwo łączyć. Szafa kapsułowa to wybór ekologicznej odzieży wykonanej z naturalnych materiałów, utrzymanej w stonowanych kolorach, o uniwersalnych wzorach. Pamiętaj, że zrównoważona moda kieruje się zasadą, że mniej znaczy więcej.

Eko moda dla dzieci, eko moda dla dorosłych

Ekologiczna moda to trend łączący w sobie dbałość o środowisko naturalne z zachowaniem odpowiedzialności społecznej. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, jak ważna jest ekomoda dla dzieci i ekomoda dla dorosłych. Mewa24.pl oferuje ubrania wysokiej jakości, które zostały wykonane z ekologicznych, naturalnych materiałów. W naszym sklepie znajdziesz m.in. piżamy, T-shirty, bieliznę i akcesoria, które wytwarzane są zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i ekomody. Środowisko naturalne i stan ekologiczny naszej planety nie są nam obce, dlatego dokładamy wszelkich starań, by nasze ubrania wyróżniały się ponadczasowym krojem, wysoką jakością oraz starannością wykonania.

Leave a Reply

Product added to wishlist